V tomto článku chceme poukázať na to, že aj technika spájkovania má svoj vývoj. Každý sme nejako začínali a mali dostupné isté náradie k tomu, aby sme dokázali pocínovať vodič, dosku plošného spoja, či plech, alebo čokoľvek. Pri tom treba o technike spájkovania niečo vedieť, cieľom nebude edukácia, skôr inšpirácia ako to robiť profesionálnejšie.
V každej miestnosti, kde sa spájkuje, nesmie chýbať odsávanie s filtrovaním, pevný držiak a neutrálne svetlo s vhodnou intenzitou osvetlenia. Ideálne vyššou ako 500 lx. Nehovoriac o poriadku v danej miestnosti, kľudu a častého vetrania, prípadnej výmeny vzduchu sa dokonale sústrediť nebude časom dať.
Pokiaľ sa púšťame do komponentov citlivých na výboj elektrostatickej energie, ktorou smú byť nabité nielen elektricky vodiace časti, ale dokonca naše telo od trenia s ošatením je odporúčané používať kvalitnú ESD podložku a pružný náramok na ruku s uzemnením. Viď fotogalériu nižšie, kde je vidieť ochranu v podobe antistatického náramku a prívodným káblikom v modrej farbe.
Príslušné odevanie má nevyhnutné zastúpenie v profesionálnom laboratóriu a je rozumné získať návykom jeho nosenie a starostlivosť o čistotu obleku a prostredia.
Voliteľná je teplovzdušná pištol s tryskami rôznej veľkosti, podľa potreby ohrievať určitú súčiastku pre jej poškodený kontakt, alebo kompletnú výmenu odspájovaním a následne napájkovaním novej náhradnej súčiastky. Ide o tzv. rework station, zvačajne potrebnú pre SMD súčiastky, teda súčiastky miniatúrnych rozmerov.